Štítek: motivační programy

Věrnost si musíte zasloužit

Zkuste si položit následující čtyři otázky a zároveň si na ně odpovědět:

  • Chcete mít věrné/loajální zákazníky?
  • Toužíte po motivovaných a výkonných zaměstnancích?
  • Hledáte vhodný nástroj jak motivovat váš management?
  • Rádi byste se dostatečně odlišili?

   Než se dostaneme k samotným termínům jako motivační program, program benefitů, partnerský program nebo motivace zaměstnanců, spolupracovníků a manažerů, pojďme si ujasnit pár základních předpokladů.

   Věřte svému produktu

   Podle definice je produkt výrobek nebo služba. Pokud chcete motivovat zákazníky, zaměstnance nebo management, musíte věřit svému produktu a ve svůj produkt. Pokud mu a v něj věříte, máte výbornou výchozí pozici a můžeme pokračovat dál.

   Věrnost si musíte zasloužit

   Věrnost je založena na emocích. Emoce jsou součástí lidské bytosti a provázejí nás celý život. Vaši zákazníci, obchodní partneři, zaměstnanci nebo spolupracovníci jsou v první řadě lidé. V řadách dalších pak sedí jejich dodatečné role – zaměstnanec, manažer, majitel firmy, atd. Pokud chcete věrné a vracející se zákazníky, loajální zaměstnance a obchodní partnery, kteří udělají víc než po nich chcete, musíte si získat hlavně člověka. Ostatní „role“ budou následovat.

   Kde najdeme centrum věrnosti a loajality?

   Co vás motivuje ráno vstát? Proč jste se rozhodli dodělat svou práci a zůstat přesčas? Na základě čeho jste si vybrali svého zaměstnavatele nebo se rozhodli pro podnikání? Odpověď je prostá. Rozhodujete se na základě toho, co získáte. Na povrchu většinou bývají kvantifikovatelné parametry jako finanční ohodnocení, stravenky, služební vůz…o kus hlouběji pak prestiž firmy či soukromého podnikání, popularita oboru, ve kterém se pohybujete…ještě dál je pocit, že někam patříte, že váš život má nějaký řád, že se stýkáte s novými lidmi a stáváte se součástí jejich životů….a někde úplně v hloubce je to podstatné – pocit, že vaše „osmihodinové“ počínání má smysl – a to nejen smysl pro vás, jako člověka a toho, kdo práci vykonává, ale i nějaký větší smysl. To jestli aktivita smysl má či nemá, většinou poznáte hlavně z pocitu, který zůstává, pokud si odmyslíte všechny vrstvy nad tím.

   Lidé nejsou hloupí

   Bez ohledu na to, jestli zaměstnáváte odborníky a profesionály nebo řídíte kolektiv manuálně pracujících, lidé nejsou hloupí. Nemusí mít patřičné vzdělání a na první pohled můžete mít nutkání je řadit někam níž, ale ve skutečnosti se nenechají opít rohlíkem. Bez ohledu na jejich formální vzdělání, každý člověk vnitřně cítí, jestli věci jsou nebo nejsou v pořádku. Pokud motivujete zaměstnance, připravujete pro ně program benefitů, posíláte dárky za věrnost svým odběratelům nebo se snažíte vybičovat své manažery k vyšším výkonům, mějte tohle na paměti.

   Tags : , , ,