Kurz negativního myšlení

Znáte to sami nejlépe. Pozitivní myšlení, optimismus, světlé zítřky a „všechno-bude-fajn“ přístup je již pár let velmi moderní. Slýcháte, že se stanete tím, na co myslíte, že je třeba být proaktivní, že je třeba stanovovat priority, prohlubovat návyky, anulovat slabé stránky posílením silných nebo potlačovat negativní myšlenky. Jedna indiskrétní otázka: nemáte někdy chuť se na to všechno vykašlat? 🙂

Přání otcem myšlenky
My Češi jsme přece velmi dobří v pesimismu – stačí si poslechnout libovolného důchodce z našeho okolí. Dnes je ovšem moderní být pozitivní. Kde se ale píše o nedostatku „víry“, který většina znás semtam pociťuje. Kde je napsáno, že bez neštěstí štěstí neoceníme a vlastně bychom ho ani nepoznali. Ve které knize přinášející zaručený návod na šťasntný život je napsáno, že je dovoleno mít blbou náladu a zanadávat si. Proč veškeré to pozitivno vyzařující z knih, seminářů, pořadů a filosofií kontrastuje s realitou, která jednoduše vypadá jinak, nebo ne?

Hrdinští antihrdinové
Mnohem přirozenější je inspirovat se tím, kdo je více jako my. Postava, která má své zlozvyky, slabé chvilky a nedostatky a je s nimi smířena – někdy si na nich dokonce zakládá – ale přes to všechno se nakonec překoná. Takoví hrdinové jsou pro nás mnohem pochopitelnější, v jejich slabostech vidíme své  a paradoxně přinášejí větší naději, než Hrdinové bez bázně a hany. Ukazují nám zajímavý vzorec, který zapadá mnohem lépe do našich životů. Je to pád na dno a nalezení síly se ze dna zvednout. To je něco, s čím se dovedeme smířit víc, než s postavou, jejíž život je dokonalý od počátku až do konce. Dokonalost je mýtus a my to víme, minimálně na podvědomé úrovni. Pokud nám někdo tvrdí opak, můžeme v to doufat a myšlenkou se opájet, ale realita všedního dne nás dříve či později usvědčí z klamu.

Kurz negativního myšlení
Kurz negativního myšlení

Hrdinské antihrdiny najdeme na různých místech, speciálně filmově je tato role vděčná. Vyzkoušel si jí Will Smith jako svérázný superman ve filmu Hancock nebo mnohem dříve upadající John Travolta jako archanděl Michael. Tvůrci filmu Kurz negativního myšlení šli ještě dál a dovedli kontrast mezi ultimátním pozitivnem a realitou do extrému. Poselství, které film přináší si každý přebere po svém, ale v zásadě ukazuje, jak je zdravé být negativní. Respektive jak je zdravé se nahromaděnou negaci uvolnit a dát ji volný průběh a dostat se tak do stavu, kdy vzniklé vakuum může zaplnit něco, co má vyšší kvalitu než stav předchozí.

Nic se nesmí přehánět
Ne nadarmo se říká všeho s mírou. Platit by to mělo i v našem pozitivním přístupu k životu. Je fajn si věřit, semtam si zopakovat pozitivní mantru a pracovat na svých snech. Ale dovolme si semtam zapochybovat, zaklít nebo zavřít notebook a sednout si na chvíli televizi s něcím dobrým na zub. I superhrdinové mají své slabší chvilky a je zdravé se nebrat zas tak moc vážně 🙂

0 thoughts on “Kurz negativního myšlení”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *